Committees of the Conference

At the second plenary session of the Conference, held November 2, 1944, it was agreed, at the request of Canada, that the Committee on Multilateral Aviation Convention and International Aeronautical Body be renumbered Committee I, instead of Committee III, as originally proposed by the United States. The following day an organizing meeting of Committee I was held, and three subcommittees established: Subcommittee 1, International Organization; Subcommittee 2, Air Navigation Principles; and Subcommittee 3, Air Transportation Principles.

At the outset there were four basic proposals before Committee I, by the United States, Canada, the United Kingdom, and New Zealand, the first two of which were in the form of draft conventions. The steering committee of Committee I, composed of the chairman, John Martin (Union of South Africa), and the respective chairmen of the three subcommittees - Viscount Alain du Parc (Belgium), L. Welch Pogue (U.S.), and H. J. Symington (Canada) - recommended, and the subcommittees agreed, to use the Canadian draft convention as the basis of discussion in Subcommittees 1 and 3 and the United States draft as the basis of discussion in Subcommittee 2.

GENERAL COMMITTEES
Executive Committee
Steering Committee
Committee on Nominations
Committee on Credentials
Committee on Rules and Regulations
 
TECHNICAL COMMITTEES AND SUBCOMMITTEES
Committee I. Multilateral Aviation and International Aeronautical Body
Committee II. Technical Standards and Procedures
Committee III. Provisional Air Routes
Committee IV. Interim Council

GENERAL COMMITTEES

Executive Committee
Name Country Title
Adolf A. Berle, Jr.United States of AmericaPresident of the Conference: Chairman
Abdol Hosayn AzizAfghanistan 
Arthur S. DrakefordAustralia 
Viscount Alain du ParcBelgium 
Lieutenant Colonel Alfredo PachecoBolivia 
Hahnemann GuimaraesBrazil 
C.D. HoweCanada 
Brigadier General Rafael SaenzChile 
Kia-ngau ChangChinaVice President of the Conference
Luis TamayoColombia 
Roman MacayaCosta Rica 
Felipe PazosCuba 
Air Vice Marshal Karel JanousekCzechoslovakia 
Charles A. McLaughlinDominican Republic 
Jose A. CorreaEcuador 
Mahmoud Bey HassanEgypt 
Francisco ParragaEl Salvador 
Blatta Ephrem Tewelde MedhenEthiopia 
Max HymansFranceVice President of the Conference
Major General Demetrios T.N. BotzarisGreece 
Colonel Oscar Morales LopezGuatemala 
Captain Edouard RoyHaiti 
Emilio P. LefebvreHonduras 
Thor ThorsIceland 
Sir Girja Shankar BajpalIndia 
Mohammed ShayestehIran 
Ali JawdatIraq 
Robert BrennanIreland 
Camille ChamounLebanon 
Walter F. WalkerLiberia 
Hugues Le GallaisLuxembourg 
Colonel Pedro A. ChapaMexico 
M. P. L. SteenbergheNetherlands 
Hon. D.G. SullivanNew Zealand 
Richard E. FrizellNicaragua 
Wilhelm Munthe de MorgenstierneNorway 
Carlos IcazaPanama 
Lieutenant Commander A. Daniel CandiaParaguay 
Colonel Armando RevoredoPeru 
Jaime HernandezPhilippine Commonwealth 
Jan CiechanowskiPoland 
Mario de FigueiredoPortugal 
Esteban Terradas e IllaSpain 
Ragnar KumlinSweden 
Charles BruggmannSwitzerland 
Noureddeen KahaleSyria 
Sukru KocakTurkey 
S. F. N. GieUnion of South Africa 
Lord SwintonUnited Kingdom 
Captain Carlos CarbajalUruguay 
Colonel Juan de Dios Celis ParedesVenezuela 
Vladimir M. VukmirovicYugoslavia 
Secretary: Clarke L. Willard

Steering Committee
Name Country Title
Adolf A. Berle, Jr.United States of AmericaChairman ex officio
Abdol Hosayn AzizAfghanistan 
Hahnemann GuimaraesBrazil 
C. D. HoweCanada 
Kia-ngau ChangChina 
Luis TamayoColombia 
Blatta Ephrem Tewelde MedhenEthiopia 
Max HymansFrance 
M. P. L. SteenbergheNetherlands 
Wilhelm Munthe de MorgenstierneNorway 
Lord SwintonUnited Kingdom 
Captain Carlos CarbajalUruguay 
Secretary: Clarke L. Willard

Committee on Nominations
Name Country Title
Colonel Armando RevoredoPeruChairman
Felipe PazosCuba 
Sir Gurunath BewoorIndia 
Hugues Le GallaisLuxembourg 
Jan CiechanowskiPoland 
Secretary: Morris Nelson Hughes

Committee on Credentials
Name Country Title
Arthur S. DrakefordAustraliaChairman
Mahmoud Bey HassanEgypt 
Group Captain John HadjinikolisGreece 
Wilhelm Munthe de MorgenstierneNorway 
Carlos IcazaPanama 
Secretary: James Espy

Committee on Rules and Regulations
Name Country Title
S. F. N. GieUnion of South AfricaChairman
Brigadier General Rafael SaenzChile 
Air Vice Marshal Karel JanousekCzechoslovakia 
Thor ThorsIceland 
Walter F. WalkerLiberia 
Secretary: Clarke L. Willard

TECHNICAL COMMITTEES AND SUBCOMMITTEES

Committee I. Multilateral Aviation Convention and International Aeronautical Body
Title Name Country
ChairmanJohn MartinUnion of South Africa
Vice ChairmanLuis TamayoColombia
SecretaryPaul T. David 
Assistant SecretaryVirginia C. Little 
Subcommittee 1. International Organization
ChairmanViscount Alain du ParcBelgium
SecretaryPaul T. David 
Subcommittee 2. Air Navigation Principles
ChairmanL. Welch PogueUnited States
SecretaryVirginia C. Little 
Subcommittee 3. Air Transportation Principles
ChairmanH. J. SymingtonCanada
SecretaryMelvin A. Brenner 

Committee II. Technical Standards and Procedures
Title Name Country
ChairmanM. P. L. SteenbergheNetherlands
Vice ChairmanA. D. McLeanCanada
Reporting DelegateEdward WarnerUnited States of America
SecretaryAlfred S. Koch 
Assistant SecretaryAlfred Hand 
Subcommittee 1. Communications Procedures; Airways Systems
ChairmanStanislaw KrzyczkowskiPoland
Vice ChairmanW. A. DuncanUnited Kingdom
Reporting MemberF. W. HancockUnited Kingdom
SecretaryLloyd H. Simson 
Subcommittee 2. Rules of the Air; Air Traffic Control Practices
ChairmanGuillermo GonzalezMexico
Vice ChairmanTimothy J. O'DriscollIreland
SecretaryKenneth Matucha 
Subcommittee 3. Standards Governing the Licensing of Operating and Mechanical Personnel Log Books
ChairmanMajor Alf HeumNorway
Vice ChairmanColonel Armando RevoredoPeru
Reporting MemberR. D. PolandUnited Kingdom
SecretaryRobert D. Hoyt 
Subcommittee 4. Airworthiness of Aircraft
ChairmanAir Vice Marshal A. FerrierCanada
Vice ChairmanWing Commander J. M. BuckeridgeNew Zealand
SecretaryOmer Welling 
Subcommittee 5. Registration and Identification of Aircraft
ChairmanColonel Ching-yee LiuChina
Vice ChairmanCaptain E. C. JohnstonAustralia
SecretaryJohn T. Morgan 
Subcommittee 6. Collection and Dissemination of Meteorological Information
ChairmanJ. PattersonCanada
Vice ChairmanMajor Jorge MarcanoVenezuela
SecretaryDelbert M. Little 
Subcommittee 7. Aeronautical Maps and Charts
ChairmanPaul A. SmithUnited States of America
Vice ChairmanF. H. PetersCanada
Reporting MemberLieutenant Colonel J. C. T. WillisUnited Kingdom
SecretaryJeremiah S. Morton 
Subcommittee 8. Customs Procedures; Manifests
ChairmanVernon G. CrudgeUnited Kingdom
Vice ChairmanJosef PickCzechoslovakia
SecretaryCharles M. Howell, Jr. 
Subcommittee 9. Accident Investigation, Including Search and Salvage
Chairman Air Commodore Vernon-Brown United Kingdom
Vice ChairmanRene de AyalaCuba
SecretaryClaude M. Sterling 
Subcommittee 10. Publications and Forms
ChairmanCaptain E. C. JohnstonAustralia
Vice ChairmanJean PesetFrance
SecretaryFloyd B. Brinkley 

Committee III. Provisional Air Routes
Title Name Country
ChairmanAdolf A. Berle, Jr.United States of America
Vice ChairmanMax HymansFrance
SecretaryHoward B. Railey 
Assistant SecretaryHarry A. Bowen 
Subcommittee 1. Standard Form of Provisional Route Agreements
ChairmanWilhelm Munthe de MorgenstierneNorway
Reporting MemberF. C. AronsteinNetherlands
SecretaryHoward B. Railey 

Committee IV. Interim Council
Title Name Country
ChairmanHahnemann GuimaraesBrazil
Vice ChairmanKia-ngau ChangChina
SecretaryGeorge C. Neal 
Assistant SecretaryErwin R. Marlin 
Subcommittee 1. Composition and Organization of the Interim Council
ChairmanS. F. N. GieUnion of South Africa
SecretaryErwin R. Marlin 
Subcommittee 2. Powers and Duties of the Interim Council
ChairmanColonel Armando RevoredoPeru
SecretaryGeorge C. Neal